За нас
През месец октомври 1953година 16 ентусиазци учредяват народно читалище в с.Върбина.За патрон на читалището е избран родопския герой Братан Шукеров. В учредителното събрание участвуват Петър Павлов, Петко Башов, Александър Братанов, Иван Гавазов, Ясен Младенов и др.
Председател на Управителния съвет на читалището е Петър Павлов.
Петър Кръстев Павлов пристига в с.Върбина като млад специалист-начален учител. Под негово ръковотство започва функционирането на читалището, в първите години с организирани събрания, лекции, за първи път в с.Върбина се провеждат организирани младежки забави.
В работата на читалището активно участвуват учителите и местни младежи-активисти на ДСНМ, а по-късно на ДКМС. През 1956/57 година започва строителството на надстройка на сграда на Потребителната кооперация за сграда на читалището. С оформянето на сградата се създава база, която за момента добре задоволява нуждите на читалището.
Започва да функционира и кино, което е оборудвано в подвижна киномашина и така започва функционира повижно кино за целия Вурбински район. През 1958 година полага началото си и фолклорнен хор.
Самодейния театър започва да функционира от 1958 година под ръковотството на Тотка Дончева.
Тотка Костова Дончева е родена на 22.01.1934 година в с.Стояново, Ловешки окръг. Пристига в с.Върбина, като млад специалист-учителка. Тък се свързва с местния младеж Митко Афузов, създава семейство и трайно се установява в селото. В самоделния театър са включени Радослав Ангелов, Тотка Дончева, Митко Афузов, Гюла Виденова, Янка Фердинандова е от 1961 година и Мария Гълъбова и др.
Мария Николова Гълъбова е родена на 23.10.1941 година в с.Брест, Плевенски окръг. Пристига в с.Върбина през 1960 годиная като млад специалист-учител.Създава семейство с местния младеж Милко Гълъбов и трайно се установява в село Върбина. По-късно придобива квалификация за ръководител на художествени състави.
Първите активни участници в хора са Зефир Карабашев, Симеон Каменов, Радослав Ангелов, Красимира Бодукова, Лазар Василев, Тотка Костова, Асен Сенков и др.
През 1958-ма година читалищната библиотека вече разполага с книжен фонд около 4000 тома литература. Назначен е щатен библиотекар Невена Ангелова. През 1959-1960-та година като библиотекар работи Тотка Костова. Внедряват се нови форми на библиотечно обслужване - разнос по домовете, разпространявне на препоръчителни списъци на книги от библиотеката.
По-късно в библиотеката работят Анатанас Карамитев, Емил Дагигов, Стефан Хаджиев, Милена Миланова, Панчо Панев, Ася Сиракова и Румяна Ангелова.
През 1987-ма година книжния фонд на библиотеката достига над 12000 тома литература.
С течение на времето базата на читалището не може да удовлетвори нуждите на населението. Салонът със 180 места е вече недостатъчен, малката сцена затруднява самодейци и професионалисти по време на концерт.
През 1973-та година започва строителството на нова читалищна сграда. Тя е тържествено открита на 15.10.1975 година от секретаря на окръжния комитет - Никола Кучмов. Залата разполага с 230 места, сцената е широка и удобна. Библиотеката е в удобно и светло помещение. В партерния етаж са разположени сладкарница и младежки клуб. Разширяват се и се обогатяват формите на читалищната работа. Стремежът на читалището е да се превърне в център за естетическо възпитание. Нараства професионланото майсторство на художествените състави.
За израстване ролята и мястото на народното читалище в село Върбина активно работят председателите на УС на читалището - Радослав Ангелов, Минко Бозов, Виолета Савова и Митко Димитров.
От 1980-та година под ръководството на учителят Иван Тенчев Папукчиев се организират над 30 изложби на екслибриси на художници от България, Съветският съюз, Италия, Испания и др.
Организирани са изложби на картини на ученици от художествената гимназия в град Казънлък. Самостоятелни изложби на Александър Аврамов и Николай Боровански - учители по рисуване в ЕСПУ - Върбина.
Редовно е участието на съставите на народното читалище на общинските и окръжни прегледи на художествената самодейност.
В новата сграда на читалището гостуват известни професионални състави и ансамбли, между които е АНПТ "ФИЛИП КУТЕВ" София, ДАНПТ "Родопа" Смолян, ансамбъл "Лезгинка" от град Махачкала - СССР, Родопски драматичен театър град Смолян.